Srebrny medal dla Sieci Badawczej Łukasiewicz – IMBiGS

24.05.2019
Informacje

Międzynarodowe Targi Wynalazczości Concours Lepine 2019

Wynalazek zgłoszony przez nasz Instytut  na odbywające się w dn. 27.04- 8.05 2019 r. Międzynarodowe Targi Wynalazczości  w Paryżu to Innowacyjny układ i sposób dozowania paliwa w komorze spalania kotłowni zasilanej zmikronizowaną biomasą.

Wykorzystanie tej technologii sprawi, że urządzenia produkujące energię elektryczną i ciepło będą bardziej powszechnie wykorzystywać turbiny gazowe, które są bardziej funkcjonalne niż turbiny parowe. Spalanie będzie bardziej ekonomiczne, więc produkcja energii w kogeneracji będzie tańsza i nie będzie wiązała się z użyciem wody.

To istotne rozwiązanie dla energetyki rozproszonej, bo można budować kotłownie kontenerowe wykorzystywane np. sezonowo, gdy dostępne są różnego rodzaju paliwa. Autorami wynalazku są Robert Podgórzak, Stefan Góralczyk, Włodzimierz Marczenko, Vitalii Luzianov, Tomasz Golec.

Gala ogłoszenia wyników i wręczenia medali odbyła się 7 maja br. w Paryżu. IMBiGS, który otrzymał za wynalazek srebrny medal, znalazł się w gronie 12 polskich firm nagrodzonych medalami. W tym roku na Targach Councours Lepine wystawcy z kilkunastu krajów przedstawili ponad 500 innowacyjnych rozwiązań i wynalazków.

Galeria zdjęć