Nowa instalacja do suchego odkamieniania węgla kamiennego

12.10.2018
Informacje

Sprawdzona technologia do wzbogacania węgla kamiennego

Na przełomie lipca i sierpnia br. w Toruniu dzięki współpracy firmy Warkop Sp. z o.o. (wyłącznego przedstawiciela firmy Tangshan Shenzhou Manufacturing Co., Ltd. China na rynek środkowo-europejski) i Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego Oddział Zamiejscowy w Katowicach uruchomiona została kolejna instalacja do suchego odkamieniania węgla o wydajności 30 Mg/h. Instalacja została uruchomiona dla firmy TOREC Sp. z o.o. w Toruniu, której większościowym udziałowcem jest firma PGE Toruń S.A. wchodząca w skład Polskiej Grupy Energetycznej S.A.

 

Procesowi odkamieniania na przedmiotowej instalacji poddawany jest węgiel importowany. Założeniem inwestora było otrzymanie produktu węglowego o zredukowanej zawartości kamienia (min. 75%) w stosunku do nadawy oraz produktu niskokalorycznego o zawartości wartości węgla poniżej 20%, przy jednoczesnym zachowaniu wydajności na poziomie 25 Mg/h. Przeprowadzone próby oraz analizy jakościowe wykonane przez akredytowane laboratoria badawcze SGS Polska Sp. z o.o. w Warszawie oraz Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze Sp. z o.o. w Jastrzębiu-Zdroju w pełni potwierdziły osiągnięcie wymaganej przez inwestora skuteczności odkamieniania i wydajności pracy.

Technologia suchej separacji oparta na wykorzystaniu nowej generacji powietrzno-wibracyjnych separatorów typu FGX jest obecnie stosowana na skalę przemysłową w wielu krajach, w których prowadzona jest eksploatacja węgla kamiennego. Proces suchej separacji przebiega w całości bez użycia wody, cieczy ciężkich oraz innych niepożądanych w środowisku czynników. Skuteczny system odpylania pozwala uczynić proces separacji bezpiecznym i nieuciążliwym dla otoczenia. Prostota konstrukcji urządzenia do suchej separacji typu FGX, przejrzystość pracy oraz nieskomplikowana konserwacja/eksploatacja pozwala w łatwy sposób włączyć urządzenie w proces produkcji. Oferowany przez producenta rozbudowany typoszereg pod względem wielkości i wydajności ułatwia dopasowanie urządzenia do potrzeb klienta.

Dzięki współpracy firmy Warkop Sp. z o.o. oraz Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego Oddział Zamiejscowy w Katowicach zainteresowanym inwestorom umożliwia się nie tylko fizyczne poznanie procesu suchej separacji, ale również przeprowadzenie badań pilotażowych wszelkiego rodzaju węgli na będącym w dyspozycji Instytutu urządzeniu typu FGX-1. W dobie zintensyfikowanego importu oraz bardziej restrykcyjnych przepisów w zakresie ochrony środowiska technologia suchej separacji staje się najlepszą alternatywą dla dotychczasowych sposobów wzbogacania węgla.

Kontakt:
dr hab. inż. Ireneusz Baic, prof. IMBiGS
tel: 600-890-081

Galeria zdjęć